Atrakcje turystyczne w Polsce

Atrakcje turystyczne w Polsce, które wyglądają jak zagraniczne miejsca

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie co posiadacie”. Jakże celnie cytat ten oddaje fakt, iż często zachwycamy się zagranicznymi destynacjami, a tak naprawdę w atrakcje turystyczne w Polsce są równie wspaniałe i mogą śmiało konkurować z popularnymi, zagranicznymi celami podróży. Nie trzeba długo szukać, aby znaleźć polskie odpowiedniki Toskanii czy szwajcarskich jezior. W poniższym wpisie przedstawiamy porównania dwóch państw, miast czy nawet pojedynczych miejsc, aby pokazać jak wiele do zaoferowania ma nasz kraj.

Nowy Jork vs Warszawa
Historia drapaczy chmur w Nowym Jorku rozpoczęła się w 1890 roku – wówczas 11 wieżowców dzierżyło tytuły najwyższych budynków świata. Prawdziwy boom na drapacze chmur, narodził się na początku lat 10. XX wieku i trwał do lat 30. XX wieku. W tym okresie powstało 16 z 82 najwyższych budynków w mieście. Druga fala mody na stawianie wieżowców w Nowym Jorku rozpoczęła się około 1960 roku. Od tamtego czasu w mieście powstało niemalże 70 obiektów o wysokościach co najmniej 183 metrów. Obecnie panoramę Nowego Jorku, zdobi 5818 wieżowców, na czele z 92 budynkami o wysokościach co najmniej 183 metrów.

Mimo, że Warszawie jeszcze daleko do Manhattanu to liczba wieżowców w stolicy wciąż rośnie. Najbardziej znanym budynkiem jest Pałac Kultury i Nauki liczący 237 metrów. Rok 1970. i otwarcie się Polski na Zachód skutkowało zapotrzebowaniem na prestiżowe hotele i biurowce. Powstało wówczas kilka ponad 100-metrowych wieżowców. Boom na nowe inwestycje rozpoczął się wraz z końcem PRL i powrotem do gospodarki rynkowej. Aktualnie w Warszawie znajduje się ok. 50 budynków mających ponad 65 m wysokości i około 55 (od 70 m do 350 m) w różnych etapach realizacji. W panoramie miasta dominuje Pałac Kultury i Nauki, który jest najwyższym budynkiem w Polsce, a z tarasu widokowego, który mieści się na 30. piętrze można podziwiać inne atrakcje turystyczne miasta.

Bez wątpienia drapacze chmur to nie najczęstsze atrakcje turystyczne w Polsce
Panorama Nowego Jorku i Warszawy
© Pixabay

Gdańsk niczym Kopenhaga
Nyhavn, bo taką nazwę nosi port w Kopenhadze, słynie z kolorowych kamienic nad wąskim kanałem i lasem masztów drewnianych żaglówek zacumowanych do nabrzeża. Historia portu sięga XVII wieku, a jednym z najbardziej znanych mieszkańców barwnych kamienic był Hans Christian Andersen. Dzisiaj Nowy Port określany jest czasem mianem najdłuższego skandynawskiego baru na świeżym powietrzu, gdyż w prawie każdej kamienicy, ulokowały się restauracje, kafejki, bary i puby.

Jednak wcale nie musimy jechać do Danii, aby poczuć się tak samo. Wystarczy wizyta na Długim Pobrzeżu w Gdańsku ze słynnym Żurawiem. Z jednej strony ciągną się wąskie i wysokie kamienice z bogatą ofertą gastronomiczną, zaś z drugiej strony zacumowane są przepiękne statki. Niedaleko stąd znajdują się inne atrakcje turystyczne, które znane są w całej Polsce.

Gdańsk i znajdujące się tu atrakcje turystyczne to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce
Podobieństwo jest tak duże, że ciężko uwierzyć, że są to dwa różne miasta
© Pixabay

Holenderskie wiatraki w Polsce
Holenderskie wiatraki są obok tulipanów symbolem narodowym Niderlandów. Pierwsze wiatraki pojawiły się w Holandii już ok. 1200 roku. W szczytowym okresie było ich ponad 10 000. Dziś są pomnikami historii i elementem zachowania tradycji.

Podobne wiatraki możemy podziwiać na Kaszubach, m.in. w Kaszubskim Parku Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Znajduje się tam wiatrak typu holenderskiego – jak sama nazwa wskazuje, przybył do naszego kraju z Holandii. W Polsce wiatraki przyjęły się głównie na zachodnich i północnych ziemiach. “Holendry” mają nieruchome korpusy oraz spoczywającą na nich obracalną bryłę dachu, która pozwalała na ustawienie powierzchni skrzydeł prostopadle do kierunku wiatru. Wiatraki wykorzystywane były najczęściej do napędu młynów zbożowych, pompowania wody, napędu tartaków lub wytłaczania olejów.

Atrakcje turystyczne w Polsce takie jak wiatraki przybyły do nas z Holandii
Koźlak, paltrak, holender… Istnieje wiele rodzajów wiatraków, które służą do różnych celów
© Pixabay

Polskie zamki i pałace – największa różnorodność
Wielu turystów wybierających się do Irlandii za punkt obowiązkowy obiera sobie zwiedzanie wspaniałych zamków, które owiane są legendą i sławą ważnych bitew i często zmieniały się w ruiny w wyniku batalii. Wiele z warowni usytuowanych jest w malowniczej scenerii jak znajdujący się na poniższym zdjęciu zamek Dunluce położony na wcinającym się w morze skalnym klifie.

Najczęściej odwiedzane atrakcje turystyczne w Polsce stanowią bez wątpienia zamki, których nie brakuje w naszym kraju. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska położona pośród przepięknych pagórków porośniętych lasami, wśród malowniczych wapiennych ostańców, gdzie znajduje się Szlak Orlich Gniazd. Jest to system średniowiecznych warowni, niegdyś strzegących granicy Królestwa Polskiego. Większość z zamków na tym obszarze została wybudowana na trudno dostępnych wapiennych skałach, prawdopodobnie z polecenia króla Kazimierza Wielkiego.

Szlak Orlich gniazd można pokonać również na rowerze
Według Narodowego Instytutu Dziedzictwa na terenie Polski znajdują się 402 zamki
© Pixabay

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia usytuowanych nad Loarą i jej dopływami. Najwięcej w Polsce zabytkowych pałaców i zamków, ale także budowli sakralnych mieści się na Dolnym Śląsku. Polska Dolina Loary – jak określa się ten region – może pochwalić się 96 zamkami i 680 zabytkowymi rezydencjami. Duża liczba odrestaurowanych obiektów pełni obecnie funkcje hotelowe.

Zamki i pałace Dolnego Śląska zwane są polską Doliną Loary.
Każdy pałac i zamek na Dolnym Śląsku posiada swoje tajemnice i wyjątkową historię
© Pixabay

Wersal znajduje się pod Paryżem i słynie z zespołu pałacowego, który w 1682 roku stał się oficjalną rezydencją króla Francji. Pałac wersalski wraz z kompleksem ogrodowo-parkowym jest najwspanialszym dziełem francuskiego baroku i synonimem przepychu. Stanowi symboliczne muzeum potęgi Ludwika XIV, największego władcy ówczesnej Europy. Budowa pochłonęła ogromne sumy, a prace budowlane i dekoratorskie trwały kilka dekad.

Znajdujący się w Białymstoku Pałac Branickich określany jest mianem polskiego Wersalu. Porównanie to zawdzięcza urzekającej bryle oraz urządzonym z przepychem wnętrzom i otaczającym go pięknym ogrodom i parkowi o powierzchni ok. 10 ha.

Pałac w Wersalu czy Pałac Branickich - który jest piękniejszy?
Na pierwszy rzut oka Pałac w Wersalu i Pałac Branickich w Białymstoku są do siebie bardzo podobne
© Pixabay

Most Karola w Polsce?
Podczas wizyty w Pradze punktem obowiązkowym jest spacer po moście Karola. Mosty nie są zbyt często traktowane jako atrakcje turystyczne w Polsce, jednak w Kłodzku mamy przeprawę podobną do czeskiej – to most św. Jana, pochodzący z XIII wieku, zwany mostem gotyckim lub mostem Wita Stwosza. Co ciekawe o moście w Kłodzku mówi się również „most na jajach”, gdyż zbudowano go na zaprawie z białka jaj kurzych, wapna i piasku. Praski most powstał w XV w., ale podobieństw z kłodzkim jest mnóstwo: od łukowatych podpór po wielkie posągi świętych po obu stronach.

Mosty nie są zbyt często traktowane jako atrakcje turystyczne w Polsce, jednak most w Kłodzku jest wyjątkowy.
Kłodzko i Pragę dzieli zaledwie 200 km, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zobaczyć na własne oczy obydwa mosty
© Pixabay

Kaniony i skalne korytarze – to również zobaczysz w Polsce
Żaden z polskich kanionów nie jest tak popularny i gigantyczny jak ten nad rzeką Kolorado w USA, ale niektóre jego fragmenty można śmiało porównać do Szczelińca Wielkiego – najwyższego szczytu w Górach Stołowych czy też Błędnych Skał, które tworzą malowniczy labirynt. Co ciekawe oba te miejsca ze Stanami Zjednoczonymi łączy również fakt, iż był tam kręcony film Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Góry to atrakcje turystyczne w Polsce, które są bardzo często odwiedzane w czasie wakacyjnych urlopów.
Panorama obu miejsc jest przepiękna
© Pixabay

Największa pustynia w Europie znajduje się w Polsce!
Pustynia Błędowska zwaną polską Saharą jest największą pustynią w Europie. Położona jest na Jurze Krakowsko Częstochowskiej i zajmuje obszar ponad 30 km². Jej powstanie związane jest z rozwojem kopalni ołowiu i srebra w Olkuszu, które wymagały dużej ilości drewna, które pozyskiwano poprzez karczowanie okolicznych lasów, a to doprowadziło do jałowienia ziemi. W połączeniu ze zmianami w gospodarce wodnej tych terenów, nastąpiło obniżenie się wód gruntowych i stopniowe pustynnienie ziemi. Od tamtego czasu przez kilkaset lat obszar ten miał charakter pustynny. Sytuacja zmieniła się po II wojnie światowej, kiedy zdecydowano o zalesieniu tego obszaru, na którym nasadzono sosnę i wierzbę ostrolistną, dzięki czemu ogromne połacie piasku szybko się zazieleniły. W XXI wieku zaczęto ratować Pustynię Błędowską przed całkowitym zarośnięciem, gdyż jest to unikalne w skali Polski, ale i Europy miejsce, w którym żyją rzadkie gatunki zwierząt i roślin, lubujące się w specyficznych, pustynnych warunkach. Do niedawna na terenie tym można było obserwować zjawiska charakterystyczne dla naturalnych pustyń, jak fatamorgany czy burze piaskowe, oraz wydmy.

Atrakcje turystyczne w Polsce takie jak Pustynia Błędowska to unikat w skali całej Europy.
Z powstaniem Pustyni Błędowskiej związana jest legenda. Podobno diabeł, który leciał tędy z wielkim workiem piachu, aby zasypać nim olkuskie kopalnie srebra, upuścił wór, gdy zahaczył nim o wieżę kościelną.
© Pixabay

Sanktuaria i kaplice Bożego Grobu w Polsce
Wśród wielu miejsc pielgrzymkowych niewątpliwie najważniejszym dla chrześcijan jest Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie. To w niej bowiem znajduje się miejsce, gdzie Jezus Chrystus został ukrzyżowany i złożony do grobu. Bazylika ta począwszy już, od IV w., była najważniejszym celem pielgrzymek chrześcijańskich, które przybywały do Ziemi Świętej.

Sanktuarium Grobu Chrystusa w Jerozolimie stało się z czasem źródłem inspiracji do powstawania kopii architektonicznych. Ogromny udział w zwyczaju budowania Bożych Grobów miał Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie, którego członkowie w Polsce nazywani byli bożogrobcami lub miechowitami. Wśród wielu świątyń na terenie Polski, należących do bożogrobców, w trzech zachowały się kaplice Bożego Grobu. Są to: bazylika pw. Grobu Bożego w Miechowie, bazylika pw. Ducha Świętego w Przeworsku i kościół pw. św. Piotra i Pawła w Nysie. Kaplica Bożego Grobu w Miechowie jest najstarszym z zachowanych w Polsce architektonicznych naśladownictw Grobu Jezusa Chrystusa. Razem z kaplicą w Przeworsku są obecnie Sanktuariami Pańskimi, do których corocznie przybywają liczni pielgrzymi. Wyłącznie na Dolnym Śląsku znajdują się również trzy kaplice (w Żaganiu, Głogówku i Potępie), które nie wchodzą w skład większych zespołów.

Mimo, że wizyta w Ziemi Świętej to niesamowite przeżycie duchowe to jednak w Polsce również znajdą się miejsca, gdzie możemy zobaczyć repliki Grobu Bożego.
Fot. 1. © Wikimedia Commons By Jlascar, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aedicule_which_supposedly_encloses_the_tomb_of_Jesus-LR1.jpg
Fot. 2. © Wikimedia Commons By Jlascar, CC SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zagan_kaplica_grobu.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry