Adam Mickiewicz na Białorusi – tropem poety

Adam Mickiewicz to postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. To wielki pisarz i poeta dobrze wszystkim znany, który jest twórcą takich dzieł jak choćby „Pan Tadeusz” czy „Dziady”. Podróżując po Białorusi warto odwiedzić miejsca związane z jego życiem i twórczością. To właśnie tutaj, na terenie dzisiejszej Białorusi poeta urodził się i spędził dzieciństwo. Prezentujemy najważniejsze i najciekawsze miejsca zachęcając do ich poznania i zagłębienia się w biografię Adama Mickiewicza.

Zaosie
To mała wieś w powiecie baranowickim. Prawdopodobnie to tutaj w folwarku rodziny Mickiewiczów w 1798 r. urodził się Adam Mickiewicz. Oryginalne zabudowania niestety zostały prawie całkowicie zniszczone w czasie I wojny światowej. Obecne zabudowania stanowiące „Muzeum-dwór Adama Mickiewicza” zostały odbudowane w 1998 r., w 200 rocznicę urodzin poety. Miejsce zostało odtworzone z największą starannością by zachować klimat tamtych czasów, ponieważ nie wykorzystywano żadnych „współczesnych” materiałów budowlanych a tylko takie, które były używane za czasów życia wieszcza. Dlatego też muzeum bardzo dobrze oddaje atmosferę i codzienność życia szlachty końca XVIII w.

zabudowa folwarku Mickiewiczów w Zaosiu na Białorusi

 

Folwark w Zaosiu
© praca własna

Świteź
To jezioro położone niedaleko Zaosia, nazywane perłą Białorusi. Mówi się o tym, że Adam Mickiewicz często bywał nad jeziorem i zachwycał się jego urokiem. Na jego brzegu powstały wielkie dzieła poety – ballady „Świteź”, „Świtezianka” i „Rybka”. Obecnie nad jeziorem znajduje się kamień z wyrytym fragmentem ballady „Świteź”, złożony w hołdzie artyście. Odwiedzając Zaosie, warto znaleźć czas na choćby krótki przystanek nad jeziorem i przeczytanie „Świtezi” wokół pięknych krajobrazów tego urokliwego jeziora.

fragment ballady

 

fragment ballady „Świteź” znajdujący się nad Świtezią
© Fotolia

Nowogródek
To miasto położone około 20 km od Zaosia, które jest mocno związane z młodością poety. Będąc tutaj przejazdem warto zobaczyć:

  • Kościół farny pw. Przemienienia Pańskiego, w którym Adam Mickiewicz został ochrzczony,
  • Dworek Mickiewicza, a obecnie Muzeum A. Mickiewicza, który odbudowano zachowując kształt i charakter oryginalnego domu rodziny Mickiewiczów,
  • Kościół i Klasztor Dominikanów, gdzie za czasów poety prowadzono szkołę, do której uczęszczał w latach 1807-1815,
  • kopiec Mickiewicza, usypany przez naród w hołdzie poecie, znajdujący się obok Wzgórza Zamkowego.

pomnik Adama Mickiewicza w Nowogródku na Białorusi

 

pomnik Adama Mickiewicza w Nowogródku
© praca własna

Korczowa (dawniej Tuhanowicze)
Obecnie to mała wieś, dawniej Tuhanowicze stanowiły odrębny majątek ziemski. Majątek ten należał do rodziny Wereszczaków, w której urodziła się Maryla Wereszczakówna – niespełniona miłość poety. Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko altana w parku Wereszczaków, a w pobliskim lesie odnaleźć można kamień filaretów – legendarne miejsce spotkań Mickiewicza z Marylą.

Bieniakonie
To wieś przy granicy litewskiej. Jej głównym zabytkiem jest Kościół św. Jana Chrzciciela. To tutaj na przykościelnym cmentarzu parafialnym została pochowana 29.12.1863 r. wielka miłość Adam Mickiewicza – Maryla Wereszczakówna.

jesienny krajobraz wsi między wzgórzami

 

© Pixabay

Zachęcamy do zagłębienia się w biografię naszego wielkiego poety i zapoznania się z ofertą wyjazdów, które obejmują miejsca związane z jego życiem i twórczością. Podróż śladami Adama Mickiewicza z pewnością może być ciekawym i sentymentalnym przeżyciem, które zachęci do lektury jego wielkich dzieł i szerszego poznania twórczości.

Zdjęcie w nagłówku © Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry