Islandia – tajemnicza wyspa

Islandia to państwo położone w północnej części Oceanu Atlantyckiego na granicy z Oceanem Arktycznym do którego należy wyspa o tej samej nazwie oraz kilka pomniejszych pobliskich wysepek. Jest to jeden z krajów nordyckich (wchodzących w skład Rady Nordyckiej), którego stolicą jest Reykjavik – największe miasto kraju i najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Ze względu na ukształtowanie i warunki wyspy jest to najrzadziej zaludniony kraj w Europie – jedynie 3 osoby/km2.

panoramiczny widok na Reykjavik stolicę Islandii
Panorama Reykjaviku
© Pixabay


Flaga Islandii to niebieski prostokąt z biało–czerwonym krzyżem. Kolor niebieski jest uważany przez Islandczyków na ich barwę narodową. Na fladze ma on symbolizować islandzkie góry, natomiast kolor biały to symbol śniegu i lodowców kraju, a czerwony – wulkanów, których niemało na Islandii.
Obowiązujący herb Islandii został zatwierdzony przez prezydenta w 1944. Przestawia on tarczę z flagą islandzką opartą o płytę bazaltu i podtrzymywaną przez Landvaettir czyli duchy opiekuńcze opisane w sagach cyklu Heimskringla: smoka, orła, byka i olbrzyma. Warto również zaznajomić się z hymnem Islandii.

dwie flagi islandzkie na masztach przed budynkiem w islandzkiej wiosce
Widok islandzkiego miasteczka
© Pixabay

Język islandzki zalicza się do najtrudniejszych języków do opanowania. Ciekawostką jest to, iż współczesny język islandzki to przykład puryzmu językowego. Oznacza to, że większość wyrazów obcego pochodzenia w miarę możliwości jest zastępowana neologizmami islandzkimi. Powołana do tego została specjalna komisja rządowa – Rada Języka Islandzkiego. Dbałość o swój rodzimy język sprawiła, że przez lata nie zmienił się on znacząco i obecnie osoby posługujące się nim mogą bez problemów przeczytać sagi islandzkie spisane w XIII wieku.


Jak sama nazwa wskazuje jest to „kraj lodu” (ice – ang. lód, land – ang. teren, ląd) gdyż ok. 11% kraju zajmują lodowce, z których największy to Vatnajökull, umiejscowiony w południowo-wschodniej części kraju w Parku Narodowym o tej samej nazwie. Lodowiec wznosi się na poziomie ponad 2000 m n.p.m. Jego najwyższy punkt położony na 2110 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Islandii.

widok na największy lodowiec Islandii Vatnajokull
Lodowiec Vatnajokull
© Pixabay


Islandia znana jest również z gejzerów. Obszar geotermalny Hverir to nieodzowny punkt trasy tzw. Złotego Kręgu. Znajduje się tam gejzer Geysir od którego powstała sama nazwa „gejzer”. Największą jednak atrakcją tego miejsca jest gejzer Stokkur, który wyrzuca wodę co ok. 10 minut na wysokość ok. 30 m. Oprócz tego na całym obszarze możemy przyjrzeć się bulgoczącym błotnym kałużom czy małym gorącym źródłom termalnym.

czynny gejzer Stokkur wyrzucający wodę
Gejzer Stokkur
© Pixabay


Kolejną znaną atrakcją dla której turyści odwiedzają ten tajemniczy i urokliwy kraj jest zjawisko zorzy polarnej. Można je podziwiać głównie między październikiem a marcem przy bezchmurnym niebie, najlepiej na obszarze poza miastem. Samo zjawisko związane jest z wyrzucaniem cząstek elementarnych przez Słońce i ich zderzaniem się z górną warstwą atmosfery, która przy biegunach jest zjonizowana i rozrzedzona. To daje efekt świetlny w postaci zorzy.

zorza polarna nad lodowcem w Islandii
Zjawisko zorzy polarnej
© Pixabay


Islandia to z pewnością ciekawa i tajemnicza wyspa, zaskakująca widokami, klimatem i atmosferą. To miejsce, które zachwyca turystów niespotykanymi krajobrazami i przyrodą oraz rzadkimi zjawiskami przyrodniczymi.

Zdjęcie w nagłówku © Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry