Mea Shearim – ortodoksyjna dzielnica Jerozolimy

Jak wiadomo Jerozolima to miasto ścierających się od lat kultur i religii, które starają się bronić i chronić swoją odrębność i zasady. Jednym z takich miejsc gdzie możemy to dobrze zaobserwować jest Mea Shearim – dzielnica Jerozolimy zamieszkała przez ortodoksyjnych Żydów, w której czas jakby się zatrzymał…

Mea Shearim, założona w XIX wieku, to jedna z najstarszych dzielnic żydowskich Jerozolimy zamieszkana przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu, przede wszystkim charedim i chasydów. Można powiedzieć, że wyprawa do tej dzielnicy to jak cofnięcie się w czasie, gdyż uliczki zachowały charakter z początku XX wieku. Ściany domów są często oblepione plakatami i ogłoszeniami jako że ortodoksyjni mieszkańcy nie używają internetu, nie słuchają radia czy nie oglądają telewizji.

modlitwa Żyda, pobożność, ortodoksyjny Żyd w Mea Shearim
Pobożny Żyd w czasie modlitwy
© Pixabay

Trzymając się ściśle surowych zasad, wszyscy mieszkańcy wyglądają dość podobnie, co stanowi ciekawy obrazek. Mężczyźni zakładają czarne długie płaszcze i kapelusze, większość posiada brodę i oczywiście pejsy. Natomiast kobiety muszą ubierać się skromnie, zawsze w długie ciemne spódnice i grube pończochy, bluzki bez dekoltu i z długim rękawem a na głowie chusty bądź peruki.

Ściana Płaczu, ortodoksyjni Żydzi, Ziemia Święta
Modlący się Żydzi
© Pixabay

Turyści chcący zwiedzić dzielnicę stolicy Izraela muszą być ostrożni i przestrzegać rygorystycznych zasad, gdyż mieszkańcy bardzo pilnują przestrzegania narzuconych norm i mogą agresywnie reagować na próby ich złamania jako zagrożenie dla ich tradycyjnych wartości.

Należy pamiętać, aby mieć skromny i najlepiej dość luźny strój, a kobiety powinny mieć również długie rzeczy i nakrycie głowy. Mieszkańcy wymagają spokojnego zachowania oraz powściągliwości i skromności szczególnie w relacjach między osobami różnej płci. Obowiązuje również zakaz robienia zdjęć ludziom. Zabronione jest zwiedzanie dzielnicy w czasie Szabatu oraz przez zorganizowane grupy turystyczne. O wszystkich zasadach informują napisy na słupach i tablicach informacyjnych. Warto również przy okazji zapoznać się z zasadami zachowania w synagodze.

strój żydowski, Żyd w Mea Shearim
Mężczyzna w stroju żydowskim
© Pixabay

Spacer po dzielnicy Mea Shearim to na pewno ciekawe i niezapomniane przeżycie. Możemy cofnąć się w czasie i poobserwować przez chwilę społeczność, której zachowanie i zasady znacząco różnią się od tych, które widzimy na co dzień. Zachęcamy także do lektury innych atrakcji Izraela.

zdjęcie w nagłówku: Fotolia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry