Grupowa turystyka rowerowa

Grupowa turystyka rowerowa dla każdego

Turystyka rowerowa w ostatnich latach zyskuje na popularności. Z perspektywy dwóch kółek można zobaczyć znacznie więcej niż przez okno samochodu, autokaru, a nawet podczas pieszych wędrówek. Poza tym możemy cieszyć się otaczającą nas przyrodą i łatwiej nawiązywać kontakty z miejscową ludnością. Dodatkowo jazda na rowerze dostarcza nam dawki aktywności fizycznej, dzięki czemu wzmacniamy odporność i kondycję. Wiele osób na wakacje z rodziną zabiera rowery i w ten sposób spędzają urlop. Warto jednak wiedzieć, że obecnie coraz więcej biur podróży oferuje tego typu wyjazdy. W roku 2011 takich firm na terenie Polski było 5-8. Obecnie liczba ta oscyluje w okolicach 40 i stale rośnie. Wobec tego przyjrzyjmy się jakie zalety niesie za sobą grupowa turystyka rowerowa.

Jazda w grupie to sama przyjemność
© Pixabay

Pielgrzymki rowerowe
Pierwszą myślą, która przychodzi nam do głowy związaną z grupową turystyką rowerową jest pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymki do Częstochowy na jednośladzie bez wątpienia zyskują na popularności. Jeszcze 10 lat temu było ich zaledwie 41. W 2019 roku do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej dotarło 170 grup pielgrzymek rowerowych, a w nich 11 250 osób. Jedną z najstarszych pielgrzymek rowerowych na Jasną Górę jest ta organizowana przez rzeszowską „Solidarność”. Jej początki związane były z wyborem Karola Wojtyły na papieża. Po śmierci Jana Pawła II główną jej intencją były prośby o jego beatyfikację, a potem kanonizację. Prawdopodobnie największą pielgrzymką rowerową w Polsce jest licząca 500 osób pielgrzymka Diecezji Kieleckiej. Najwięcej kilometrów, bo aż 900 mają do przejechania pielgrzymi wyruszający ze Świnoujścia, którzy wchodzą w skład Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Dzienny dystans, który pielgrzymi mają do pokonania wynosi ok. 90 km. Co ciekawe rowerzyści w drodze do Częstochowy zatrzymują się w nadmorskiej miejscowości Pustkowo, gdzie znajduje się replika krzyża na Giewoncie. Stąd symbolicznie rozpoczyna się też szlak do Zakopanego pod krzyż właśnie na Giewoncie, do którego pielgrzymują najbardziej wytrwali.

Z każdym rokiem przybywa pielgrzymów, którzy docierają na Jasną Górę na rowerze
Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę
© www.jasnagora.com

Przykładem innej pielgrzymki rowerowej jest organizowana od kilku lat Pielgrzymka Rowerowa Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Jej start ma miejsce w Parafii pw św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie Eucharystia sprawowana wieczorem 19.10.1984 roku była ostatnią w życiu ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie trasa prowadzi przez Górsk k. Torunia, gdzie ks. Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Punktem docelowym pielgrzymki jest tama we Włocławku, gdzie Kapelan „Solidarności” zginął męczeńską śmiercią. Cała trasa liczy 110 km a w pielgrzymce może uczestniczyć maksymalnie 100 osób.

Zaletami pielgrzymek rowerowych jest bez wątpienia to, że często są kilkukrotnie krótsze od pielgrzymek pieszych. Poza tym czas spędzony na pielgrzymce umacnia duchowo i pozwala nawiązać nowe znajomości wśród osób o podobnych zamiłowaniach do jednośladów.

Jaki wyjazd wybrać?
Wymienione powyżej pielgrzymki rowerowe często wybierane są przez osoby, które mają już pewne doświadczenie w dłuższych wycieczkach na jednośladzie. Początkujący turysta oczekuje łatwych, dobrze przygotowanych szlaków i tras rowerowych, które nie wymagają umiejętności technicznych, poprowadzone są po równej nawierzchni i w miarę płaskim terenie. Dzienny dystans, który taka osoba pokona bez problemu wynosi ok. 30-40 km. Najlepszym wyborem dla osób zaczynających przygodę z turystyką rowerową będą zatem 2-3 dniowe wyjazdy stacjonarne, czyli takie podczas których mamy jedną bazę wypadową, z niej pokonujemy pętle lub szlaki jednokierunkowe i wracamy transportem publicznym lub specjalnym autobusem przystosowanym do przewozu rowerów na nocleg. Idealnie spełniają powyższe kryteria szlaki w obszarze Kanału Elbląskiego. Trasy te są bardzo przyjazne dla rowerzystów, gdyż poprowadzone są po drogach wyłączonych z ruchu lub drogach drugo- i trzeciorzędnych, asfaltowych lub gruntowych. Są to najlepsze warunki do podróżowania w grupie zorganizowanej. Podczas objazdu szlaków w tym regionie można podziwiać m.in. Kanał Elbląski, który jest atrakcją na skalę europejską oraz obcować z naturą w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego czy nad zatoką elbląską.

Grupowa turystyka rowerowa pozwala aktywnie spędzać czas ze znajomymi i rodziną
© Pixabay

Grupowa turystyka rowerowa może stanowić również uzupełnienie tradycyjnej wycieczki autokarowej. Wystarczy, aby na jeden lub dwa dni w programie zaplanowane były wycieczki rowerowe, a pozostałe dni będą realizowane według standardowej formuły – czyli obejmującej przejazdy autokarem i piesze zwiedzanie miast lub innych atrakcji. Takie „jednorazowe” wplecenie wycieczek rowerowych w program wyjazdu jest możliwe do zrealizowania bez konieczności posiadania własnego roweru, gdyż wówczas możemy skorzystać z wypożyczalni rowerów w danym miejscu. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że nie musimy zupełnie przejmować się przygotowywaniem roweru do wyprawy, gdyż wypożyczany rower jest od razu gotowy do jazdy.

Grupowa turystyka rowerowa możliwa jest również od uprawiania przez osoby nie posiadające własnego jednośladu. Wówczas z pomocą przychodzą wypożyczalnie rowerów.
Wypożyczalnia rowerów
© Pixabay

Bardziej zaawansowani cykliści mogą brać pod uwagę udział w wyjazdach „tourowych” czyli takich, podczas których startujemy w punkcie A i kończymy w punkcie B. Wiąże się to oczywiście z codziennym zmienianiem bazy noclegowej oraz wożeniem ze sobą bagaży, choć istnieje również możliwość, aby torby transportowane były przez bus/autobus wsparcia, który przy okazji może służyć pomocą w przypadku awaryjnych sytuacji. Zaletą tego typu wyjazdów jest to, że w ciągu jednego dnia możemy zwiedzić po drodze znacznie więcej miejsc, gdyż pokonywany dystans wynosi ok. 70-100 km dziennie. Warto również zadbać o to, by choć 2-3 osoby w grupie posiadały umiejętności techniczne w przypadku drobnych awarii na trasie.

Szlaki rowerowe są często bardzo dobrze oznaczone zarówno w postaci przydrożnych map jak i znaków na drzewach wzdłuż tras
Szlaki rowerowe są często bardzo dobrze oznaczone
© Pixabay

Jak przygotować się na wycieczkę rowerową?
W ostatnich latach grupowa turystyka rowerowa w naszym kraju przeżywa renesans. Doskonale wiedzą to również producenci rowerów, którzy mają w swojej ofercie wiele rodzajów jednośladów. Na wyprawy rowerowe najbardziej odpowiedni jest rower trekingowy lub crossowy, ale równie dobrze sprawdzi się rower górski (MTB) lub nawet rower miejski. Coraz popularniejsze są rowery elektryczne. Sprawdzą się idealnie dla osób starszych lub na górskich szlakach.

Rower trekingowy cechuje się wygodną, wyprostowaną sylwetką, co wpływa znacząco na komfort jazdy
Rower trekingowy
© Pixabay
Rowery elektryczne to idealne rozwiązanie dla osób starszych jak i podróżujących na długich dystansach lub szlakach górskich
Rower elektryczny
© Pixabay

Przy zakupie roweru warto również pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, które znacząco wpłynie na nasz komfort i bezpieczeństwo. Oprócz obowiązkowego dzwonka i światła warto wyposażyć nasz jednoślad m.in w:

 • bagażnik, do którego będziemy mogli przypiąć torby i sakwy rowerowe
 • uchwyt na bidon, gdyż uzupełnianie płynów podczas dłuższej aktywności fizycznej jest konieczne;
 • stopkę/nóżkę, która pozwoli odstawić rower w każdym miejscu bez konieczności szukania czegokolwiek o co moglibyśmy go oprzeć;
 • błotniki, które zostaną szczególnie docenione podczas deszczowej pogody;
 • zapięcie do roweru, umożliwiające pozostawienia roweru pod naszą nieobecność. Odradzamy najtańsze linki, które nie gwarantują żadnego zabezpieczenia naszego jednośladu. Polecamy zapięcia typu u-lock – nieco cięższe i droższe, ale z większą skutecznością chroniące nasz rower;
 • kask, choć nie jest elementem obowiązkowym to może uchronić nas przed wieloma urazami, szczególnie na trasach górskich.
W odróżnieniu od wycieczek autokarowych podczas wypraw rowerowych cały czas możemy obcować z otaczającą nas przyrodą
Podczas wycieczek rowerowych możemy stale obcować z naturą
© Pixabay

Istotne jest również odpowiednie spakowanie się na wyprawę rowerową. Jednym z najczęstszych błędów jest nadmiarowy bagaż. Podczas jazdy rowerem warto zadbać o to by wieziony przez nas bagaż był jak najlżejszy. Docenimy to szczególnie podczas stromych podjazdów. Mimo wszystko podczas zorganizowanych grupowych wyjazdów rowerowych nie jest to aż tak duży problem, gdyż nasz bagaż pozostaje w hotelu w przypadku wyjazdów stacjonarnych lub jest transportowany przez busa z jednego do drugiego obiektu noclegowego podczas wycieczek tourowych. Na czas wyprawy zabieramy wówczas ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy takie jak:

 • ubranie na każdą pogodę – najlepiej ubierać się na „cebulkę”. Warto zabrać ze sobą oddychającą odzież oraz kurtkę przeciwdeszczową;
 • rękawiczki rowerowe, które przy dłuższych trasach uchronią nas przed odciskami;
 • wygodne obuwie;
 • mały plecak lub torba/sakwa na bagażnik na rzeczy niezbędne w trakcie jazdy na rowerze;
 • zestaw naprawczy (pompka, łyżki do zdejmowania opon, zapasowa dętka, podręczny zestaw kluczy rowerowych) – niezbędne elementy, które powinny mieć ze sobą minimum 2-3 osoby w grupie.
Sakwy i torby rowerowe to bardzo przydatne wyposażenie na dłuższe wyprawy rowerowe.
Rower z sakwami przygotowany na dłuższe wycieczki
© Pixabay
Grupowa turystyka rowerowa jest coraz łatwiejsza do zorganizowania dzięki przyczepom do przewozu rowerów, na które można załadować nawet kilkanaście jednośladów
Przyczepa do przewozu rowerów
© Wikimedia Commons

Turystykę  rowerową  uprawia  coraz  więcej  osób w każdym wieku. Województwa,  powiaty  czy  gminy  tworzą nowe szlaki na swoim terenie. Pojawiają się trasy o zasięgu międzynarodowym, krajowym czy  regionalnym.  Za dowód niech posłuży ogromne zainteresowanie produktami takimi jak Green Velo, Enduro Trails Bielsko-Biała, Srebrna Góra na Dolnym Śląsku, Karkonosze czy Strefa Sudety MTB, które corocznie ściągają coraz więcej rowerzystów. Grupowa turystyka rowerowa ma olbrzymi potencjał, a krótsze i dłuższe wakacje na rowerze nie muszą być sportowym wyzwaniem ani szkołą przetrwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry