Śladami Jana Pawła II – miejsca poświęcone Ojcu Świętemu

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Jak na kraj narodzin papieża przystało, możemy pochwalić się wieloma miejscami związanymi z Ojcem Świętym. Dzięki temu niemal w każdym zakątku Polski możemy poczuć obecność Jana Pawła II, a w tym szczególnym roku celebrować ten ważny jubileusz. Poniżej prezentujemy wybrane miejsca i obiekty na terenie Polski, które przybliżają odwiedzającym sylwetkę Papieża Polaka oraz kontekst historyczny czasów, w których żył.

Szlaki Papieskie
W Polsce wytyczonych jest kilkanaście Szlaków Papieskich, czyli szlaków turystycznych biegnących ścieżkami, którymi wędrował Karol Wojtyła – najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał oraz które odwiedzał jako papież. Są unikatowe w skali światowej, ponieważ nie zdarzyło się, żeby człowiek takiej miary odwiedził turystycznie tak wiele miejsc. Za podstawę ich wytyczenia posłużyły wspomnienia osób wędrujących z ks. Wojtyłą, wpisy do ksiąg parafialnych i wiele innych dokumentów. Do najciekawszych z nich zalicza się pieszy Szlak Papieski na Ziemi Kłodzkiej liczący ok. 110 km długości prowadzący przez pasma górskie otaczające Kotlinę Kłodzką. Szlak otwarto w kwietniu 2005 roku z okazji 50. Rocznicy pielgrzymki jaką odbył ks. Karol Wojtyła wraz z grupą krakowskich studentów w dniach 1-7 lipca 1955 roku. Szlak podzielony jest na trzy etapy, a na jego trasie znajdują się m.in. Kaplica Czaszek w Czermnej, Sanktuarium w Wambierzycach, miejscowość uzdrowiskowa Duszniki-Zdrój, Śnieżnik – najwyższy szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i sanktuarium na Iglicznej. Znajdująca się tam figura Marii z Dzieciątkiem została ukoronowana przez Jana Pawła II 21 czerwca 1983 podczas mszy we Wrocławiu.

Szlaki Papieskie zostały otwarte i symbolicznie poświęcone 26 maja 2003 roku. Oznakowanie Szlaków Papieskich to dar dla Jana Pawła II z okazji 25-lecia Pontyfikatu.
© Pixabay

Oprócz szlaków pieszych wytyczone są również szlaki rowerowe i kajakowe. Otwarcie Papieskich Szlaków Kajakowych miało miejsce 1 sierpnia 2008 roku w Wigrach. Swoje pierwsze kajakarskie szlify Karol Wojtyła zdobywał na rzece Brda. Przyszły papież na Brdzie w Borach Tucholskich był co najmniej trzy razy: najpierw jako ksiądz, później jako biskup i w końcu jako kardynał. Pływał z Krakowskim Duszpasterstwem Akademickim „Środowisko”. W 1953 i w 1966 roku odbył  spływ „królową borowiackich rzek”, którą dotarł dwukrotnie do Bydgoszczy. Te dwa spływy upamiętnia pomnik postawiony ku czci Jana Pawła II w bydgoskiej Smukale.

Pomnik - kajak w Bydgoszczy upamiętniający spływy Karola Wojtyły rzeką Brdą
Pomnik – kajak w Bydgoszczy upamiętniający spływy Karola Wojtyły Brdą
© materiały własne

Dla osób, które uwielbiają wodę, ale nie czują się na siłach, aby wiosłować, idealnym rozwiązaniem jest rejs Szlakiem Papieskim po wodach Kanału Augustowskiego. Szlak ten został wyznaczony na pamiątkę przedostatniej pielgrzymki do Polski Ojca Świętego w czerwcu 1999 roku na Ziemi Augustowskiej. Jest to bardzo ciekawa trasa pod względem przyrodniczo-krajobrazowym, którą Papież odbył na pokładzie statku Żeglugi Augustowskiej. Rejs rozpoczyna się w Augustowie i kończy w Studzienicznej, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Obok kaplicy na wyspie znajduje się pomnik Jana Pawła II upamiętniający jego wizytę w tym miejscu. Na cokole można przeczytać słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego: „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy  i chyba ostatni”.

Pomnik Jana Pawła II w Studzienicznej upamiętniający jego wizytę w tym miejscu
Pomnik Jana Pawła II w Studzienicznej
© Wikimedia Commons By Łukasz Pojezierski „Lukaszeq”, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7693213

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie
Mówiąc o Janie Pawle II nie sposób nie wspomnieć o Krakowie, które jest jedynym miastem na świecie, związanym niemal z całym życiem papieża Polaka. Karol Wojtyła był obecny w Krakowie przez 65 lat swego życia. To miasto pamięta go jako studenta, robotnika, aktora, poetę, seminarzystę, młodego księdza, wykładowcę, duszpasterza studentów i rodzin, biskupa, metropolitę krakowskiego i wreszcie jako Ojca Świętego. Spacerując po Krakowie na wielu budynkach możemy natrafić na tablice pamiątkowe informujące o wydarzeniach z życia Karola Wojtyły, które miały miejsce za ich murami. Będąc w grodzie Kraka koniecznie należy udać się do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, które poświęcone jest życiu i twórczości Ojca Świętego. Powstało jako wotum dziękczynne narodu za pontyfikat Karola Wojtyły. Nazwa Centrum nawiązuje do pamiętnych słów papieża wypowiedzianych w 1978 r. podczas inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” Centrum ma za zadanie upowszechnianie i twórcze rozwijanie dziedzictwa papieża Polaka, promowanie duchowości, kultury i tradycji związanej z Jego osobą, a także działalność naukową i edukacyjną oraz pomoc potrzebującym.

Odwiedzający centrum mogą zobaczyć ekspozycję podzieloną na dwie części. Pierwsza część wprowadzająca, pozwala przyjrzeć się etapom dojrzewania Karola Wojtyły – poety, filozofa, duszpasterza, ojca soboru. W drugiej części zwiedzający przenoszą się w świat Jana Pawła II – papieża, gdzie podążają szlakiem czternastu encyklik Ojca Świętego.

W sanktuarium, które znajduje się na terenie Centrum Jana Pawła II, warto udać się do Kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę świętą. Znajduje się tam płyta z grobu Ojca Świętego pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Na płycie umieszczony jest relikwiarz w formie otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża.

W kaplicy kapłańskiej, znajdującej się w Centrum Jana Pawła II w Krakowie znajduje się płyta z grobu Ojca Świętego pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie
Płyta z grobu Ojca Świętego
© Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”

W Kościele Relikwii natomiast znajduje się ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, która została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku świątyni. Ściany kościoła zdobią obrazy przedstawiające Ojca Świętego wizytującego najbardziej znane sanktuaria maryjne na świecie.

W Kościele Relikwii znajdującym się w Centrum Jana Pawła II w Krakowie znajduje się ampułka z krwią Papieża
Kościół relikwii w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
© Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
W 1984 roku, w 64. rocznicę urodzin papieża Polaka otwarto muzeum w domu rodzinnym Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 w Wadowicach, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami. Zwiedzający muzeum mogą przenieść się do lat 20. ubiegłego wieku i znaleźć się w dwupokojowym mieszkaniu Państwa Wojtyłów, złożonego z sypialni, salonu i kuchni. Na ekspozycję składaja się oryginalne wyposażenie mieszkania jak i eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik. Znaleźć tu można również narty, wiosło i plecak Karola Wojtyły nawiązujące do sportowo-turystycznych zainteresowań. Oprócz bardzo dobrze odwzorowanego mieszkania, w kórym wychowywał się Karol Wojtyła, w muzeum zainstalowano wiele nowoczesnych urządzeń multimedialnych, a cała ekspozycja uporządkowana jest tematycznie i chronologicznie.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach sąsiaduje z Bazyliką Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w którym 20 czerwca 1920 roku został ochrzczony Karol Wojtyła
Dom Rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach
© Wikimedia Commons By DomJP2, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40366498
Salon Wojtyłów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II
Salon Wojtyłów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II
© www.domjp2.pl

Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie
Prywatne muzeum założone przez częstochowskiego biznesmena i filantropa Krzysztofa Witkowskiego, powstało jako wotum dziękczynne za dar zdrowia po przebytej chorobie i hołd złożony najwybitniejszemu z Polaków – Janowi Pawłowi II. Prezentowana w muzeum kolekcja zawiera ponad 11 000 eksponatów, na które składają się głównie monety i medale z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Jest to największa kolekcja tego typu na świecie. Uzupełnieniem zbiorów numizmatów są znaczki pocztowe z wizerunkiem Ojca Świętego oraz repliki przedmiotów liturgicznych i ubioru papieża: Pierścień Rybaka, stuła, peleryna, pastorał i piuska.

Ekspozycja Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie
Ekspozycja monet i medali z wizerunkiem papieża Polaka
© Muzeum monet i medali Jana Pawła II

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Ekspozycja główna znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni na wysokości 26 metrów i zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni. Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Ojca Świętego). Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
© Wikimedia Commons By Wistula, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70629336

Zapraszamy również do zapoznania się z opisem pielgrzymek Ojca Świętego na Maltę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry