#Zostańwdomu i zwiedzaj polskie muzea… wirtualnie!

#Zostańwdomu – to chyba najbardziej popularne hasło ostatnich dni, a wszystko po to by zachęcić Polaków do pozostania w domach i ograniczenia zakażeń koronawirusem. Co prawda część z nas jeździ jeszcze do pracy lub pracuje zdalnie, ale z pewnością spędzamy więcej wolnego czasu w domach ze względu na pozamykane kina, restauracje czy galerie handlowe oraz obostrzenia w poruszaniu się.

Warto wykorzystać ten okres na budowanie relacji z najbliższymi, natomiast zachęcamy również #zostańwdomu i zwiedzaj polskie muzea, jako że wiele z nich zaprasza do odwiedzin za pośrednictwem internetu, co ma kilka niezaprzeczalnych plusów:

  • przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO – nie łamiemy w ten sposób nakazu izolacji i nie narażamy się na kontakt z wirusem,
  • elastyczność i dostępność – możemy odwiedzać muzea z całego świata bez wychodzenia z domu, a jeśli dane muzeum nam się nie spodoba po prostu zamykamy stronę i ewentualnie przechodzimy do następnego,
  • oszczędność czasu – nie musimy poświęcać cennych godzin na dojazd czy czekanie w kolejkach do kasy,
  • koszt – nie ponosimy kosztów biletu ani wspomnianego dojazdu.

Poniżej przedstawiamy subiektywne zestawienie polskich muzeów, które naszym zdaniem warto odwiedzić podczas narodowej kwarantanny:

Muzeum Narodowe w Krakowie

Dama z Gronostajem, jeden z obrazów dostępny w ramach #zostańwdomu i zwiedzaj polskie muzea.
Leonardo da Vinci – „Dama z Gronostajem”
źródło: Pracownia Fotograficzna MNK

Najsłynniejszym dziełem w zasobach Muzeum jest „Dama z gronostajem” pędzla Leonarda da Vinci, ale podziwianie przebogatych zbiorów może być zajęciem na wiele dni kwarantanny. Poza malarstwem dostępne są kolekcje innych dzieł sztuki, np. broni, instrumentów muzycznych czy ceramiki i wiele wiele innych. Możemy również zapoznać się z galerią strat wojennych Muzeum czy zbiorami bibliotecznymi, a dla osób pragnących większej dawki wiedzy przygotowane są liczne eseje z dziedziny sztuki.
Przygotowano również szczegółową wyszukiwarkę zbiorów oraz umożliwiono pobieranie kart konkretnych dzieł. Muzeum jest również aktywne na facebooku, gdzie codziennie udostępniane są ciekawostki z zakresu sztuki.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Budynek Muzeum Narodowego w Warszawie.
Budynek Muzeum Narodowego w Warszawie
źródło: Wikimedia Commons By Muzeum Narodowe w Warszawie, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11683368

Podobnie jak w przypadku krakowskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie udostępnia zbiory podzielone według kategorii tematycznych. Zobaczymy tutaj między innymi nie tylko rozległe kolekcje sztuki polskiej czy europejskiej, ale także zbiory dzieł pochodzących ze starożytnego Egiptu czy wczesnochrześcijańskich.
Na oddzielną uwagę zasługuje również Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego gdzie możemy zapoznać się ze eksponatami sztuki użytkowej, dekoracyjnej i wzornictwa autorstwa polskich projektantów. Dodatkowo na profilu facebookowym Muzeum każdego dnia zamieszcza porcję informacji ze świata sztuki.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza #zostańwdomu i zwiedzaj polskie muzea.
Muzeum Powstania Warszawskiego – fragment ekspozycji
źródło: pixabay

Również Muzeum Powstania Warszawskiego oferuje w zastępstwie normalnych odwiedzin wirtualny spacer po swoim obiekcie. Oprócz trasy zwiedzania, można także zapoznać się relacjami świadków, licznymi zdjęciami czy biogramami powstańców, które pozwolą wykorzystać kwarantannę jako niepowtarzalną okazję do lekcji historii. Placówka prowadzi również codzienny program „Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego na żywo”.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Brama wjazdowa do Biskupina
#zostańwdomu i zwiedzaj polskie muzea.
Biskupin – brama wjazdowa
źrodło: Wikimedia Commons By Fazer , CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=925525

Biskupińskie Muzeum także nie pozwala na nudę podczas przymusowego pobytu w domu, publikując na swojej stronie cykl #wirtualnemuzeum, w ramach którego można poszerzyć swoją wiedzę historyczną poprzez liczne wykłady, wywiady czy nawet transmisje na żywo z obiektów muzealnych. Technologia google street view umożliwia również spacer po całym kompleksie biskupińskiego grodu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, wirtualny spacer #zostańwdomu i zwiedzaj polskie muzea
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
źródło: pixabay

Skansen proponuje wirtualny spacer po obiektach w towarzystwie lektora, który krótko opowiada historię poszczególnych miejsc. Na pewno nie będziemy mogli narzekać na pogodę podczas przenosin w dawne czasy wsi mazowieckiej. Przydatną funkcją jest mapa, za pomocą której możemy sprawnie przenieść się do interesującej nas lokalizacji w skansenie.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza #zostańwdomu i zwiedzaj polskie muzea.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
źrodło: pixabay

Dzięki wirtualnej wizycie możemy zasiąść za sterami niejednego samolotu czy śmigłowca, które stanowią bogatą ekspozycję Muzeum. Dla koneserów lotnictwa przygotowane są również cyfrowe wersje dokumentów takich jak książki, zdjęcia lub instrukcje. Pracownicy Muzeum publikują również krótkie relacje z bieżącej pracy pt. „Co robią muzealnicy gdy zamknięte jest muzeum?” oraz konkursy wiedzy na temat lotnictwa.

Zapraszamy do skorzystania z propozycji #zostańwdomu i zwiedzaj polskie muzea, co bez wątpienia zachęci do odwiedzenia tych miejsc już po zakończeniu kwarantanny.
Życzymy by takie odwiedziny były początkiem nowych pasji i czasem zdobywania cennej wiedzy na temat historii, kultury i sztuki!

Zachęcamy także do dzielenia się w komentarzach swoimi muzealnymi odkryciami!

W kolejnym wpisie prezentujemy także możliwości odwiedzin w zagranicznych muzeach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry