Podczas wyjazdów na Bałkany czerpać możemy nie tylko siły duchowe podczas wizyt w licznych sanktuariach, ale także podziwiać wspaniałe zabytki czy atrakcje przyrodnicze. Poniżej przedstawiamy najchętniej odwiedzane miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym rejonie Europy.

Mostar
Miasto uważane za nieformalną stolicę Hercegowiny, a zawdzięczającą swoją nazwę słowu „mostari” oznaczającego strażników mostu. Na pewno warto odwiedzić mostarskie Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, żeby w plątaninie wąskich uliczek pośród tureckich domków wypełnionych tradycyjnymi straganami, sklepikami i kawiarniami poczuć powiew orientu w środku Europy. Symbolem i najważniejszym zabytkiem Mostaru jest kamienny Stary Most pierwotnie wzniesiony w 1566 roku. Przeprawa przez przecinającą Stare Miasto rzekę Neretwę przez wiele wieków była symbolem pojednania pomiędzy kulturą Wschodu i Zachodu. Most został zniszczony podczas działań wojennych w 1993 roku, a następnie odbudowany w 2004 roku przy użyciu marmuru z tego samego kamieniołomu w Turcji, z którego pochodził budulec do pierwszej budowy. Tradycją wśród młodych ludzi są skoki w toń rzeki Neretwy, które mają dowodzić męskości.
Innymi chętnie odwiedzanym zabytkami Mostaru są meczet Koski Mehmed-Paszy wieku, gdzie można podziwiać cenne malowidła, a także przepiękny widok na miasto z przylegającego minaretu oraz Dom Turecki, czyli znakomicie zachowana rezydencja mieszkalna z XVI wieku.

Dubrownik
Uważany za najpiękniejsze miasto Chorwacji i zwany „Perłą Adriatyku”, a także „niezdobytym miastem”. Starówka otoczona masywnymi murami obronnymi została już w 1979 roku doceniona wpisem na listę UNESCO. Spacer po wąskich kamiennych uliczkach starówki warto również wzbogacić wejściem na mury spoglądając z góry na czerwone dachy miasta, a także imponującą panoramę okolicy wraz ze strzegącą miasta twierdzą Lovrijenac.

Split
Drugie co do wielkości miasto Chorwacji znane przede wszystkim ze względu na Pałac Dioklecjana, czyli rezydencję wzniesioną na przełomie III i IV wieku, gdzie cesarz Dioklecjan zamierzał spędzić emeryturę. Obecnie Pałac stanowi centralną część starówki Splitu i dzięki temu jest wciąż zamieszkały. Stare Miasto (podobnie jak dubrownickie wpisane w 1979 na listę UNESCO) oczarowuje zarówno licznymi zabytkami, jak i pobliskim nadmorskim deptakiem zwanym Riva, który jest idealnym miejscem do chwili odpoczynku po zwiedzaniu nasyconej perłami architektury starówki.

Trogir
Kolejne miasto na bałkańskim szlaku wpisane na listę UNESCO, ze względu na unikatowy charakter Starego Miasta. Położona na wyspie średniowieczna starówka obfituje w zabytki, wśród których najcenniejszym jest katedra św. Wawrzyńca pochodząca z XIII wieku. Podobnie jak Split, również i Trogir może poszczycić się nadmorską promenadą gdzie odetchniemy od nadmiaru wrażeń architektonicznych i historycznych Starego Miasta.

Zagrzeb
Centrum stolicy Chorwacji i jednocześnie największego miasta kraju jest podzielone na Dolne i Górne Miasto skomunikowane kolejką zwaną po chorwacku (uspinjaca) – podróż trwa zaledwie minutę i jest jedną z najkrótszych tego typu kolejek w Europie. Głównym placem Górnego Miasta jest Plac św. Marka, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem tego samego świętego z dachem ozdobionym herbami Chorwacji i Zagrzebia. Najważniejszym kościołem Zagrzebia jest odbudowana na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim katedra, której wieże o wysokości 104 i 105 metrów są symbolem miasta. Natomiast centrum Dolnego Miasta stanowi Plac bana Josipa Jelacica – chorwackiego bohatera narodowego, miejsce to tętni życiem do późnych godzin nocnych ze względu na liczne kawiarnie i restauracje, a także dobre skomunikowanie z innymi częściami miasta. Przy dłuższym pobycie w stolicy Chorwacji warto także odwiedzić zielone płuca miasta, czyli Park Miramar lub wybrać się na spacer po Cmentarzu Mirogoj, gdzie pochowano najsłynniejszych Chorwatów.

Park Narodowy Jezior Plitwickich
Najważniejszą atrakcją przyrodniczą Chorwacji są Jeziora Plitwickie, czyli zespół krasowych jezior połączonych malowniczymi wodospadami. Na odwiedzających czeka kilkanaście tras różnej długości oraz trudności, najkrótsze można pokonać już w 2-3 godziny, a niektóre odcinki można pokonać małym statkiem lub pociągiem drogowym. Park został również doceniony przez UNESCO i obecnie jest jednym z najbardziej obleganych przez turystów miejsc w Chorwacji, co roku odwiedza go ponad 1,5 mln osób.

Wszystkie te miejsca i wiele więcej zobaczysz podróżując z nami na Bałkany!

Dodaj komentarz