Bałkańskie atrakcje

Podczas wyjazdów na Bałkany czerpać możemy nie tylko siły duchowe podczas wizyt w licznych sanktuariach, ale także podziwiać wspaniałe zabytki czy atrakcje przyrodnicze. Poniżej przedstawiamy najchętniej odwiedzane bałkańskie atrakcje, które po prostu trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym rejonie Europy.

Mostar
Miasto uważane za nieformalną stolicę Hercegowiny, a zawdzięczającą swoją nazwę słowu „mostari” oznaczającego strażników mostu. Na pewno warto odwiedzić mostarskie Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, żeby w plątaninie wąskich uliczek pośród tureckich domków wypełnionych tradycyjnymi straganami, sklepikami i kawiarniami poczuć powiew orientu w środku Europy. Symbolem i najważniejszym zabytkiem Mostaru jest kamienny Stary Most pierwotnie wzniesiony w 1566 roku. Przeprawa przez przecinającą Stare Miasto rzekę Neretwę przez wiele wieków była symbolem pojednania pomiędzy kulturą Wschodu i Zachodu. Most został zniszczony podczas działań wojennych w 1993 roku, a następnie odbudowany w 2004 roku przy użyciu marmuru z tego samego kamieniołomu w Turcji, z którego pochodził budulec do pierwszej budowy. Tradycją wśród młodych ludzi są skoki w toń rzeki Neretwy, które mają dowodzić męskości.
Innymi chętnie odwiedzanym zabytkami Mostaru są meczet Koski Mehmed-Paszy wieku, gdzie można podziwiać cenne malowidła, a także przepiękny widok na miasto z przylegającego minaretu oraz Dom Turecki, czyli znakomicie zachowana rezydencja mieszkalna z XVI wieku.

Mostar malowniczo położony nad rzeką Neretwą
Mostar nad rzeką Neretwą
© PixaBay
Stary Most w Mostarze
Stary Most w Mostarze
© PixaBay
Nocna iluminacja mostu w Mostarze
Nocna iluminacja mostu w Mostarze
© PixaBay

Dubrownik
Uważany za najpiękniejsze miasto Chorwacji i zwany „Perłą Adriatyku”, a także „niezdobytym miastem”. Starówka otoczona masywnymi murami obronnymi została już w 1979 roku doceniona wpisem na listę UNESCO. Spacer po wąskich kamiennych uliczkach starówki warto również wzbogacić wejściem na mury spoglądając z góry na czerwone dachy miasta, a także imponującą panoramę okolicy wraz ze strzegącą miasta twierdzą Lovrijenac. Dubrownik to absolutne must-see jeśli zależy nam, żeby zobaczyć najważniejsze bałkańskie atrakcje.

Panorama Dubrownika
Panorama Dubrownika
© Fotolia
Mówiąc bałkańskie atrakcje, może pomyśleć o Dubrowniku. Panorama miasta z lotu ptaka.
Panorama Dubrownika z lotu ptaka
© PixaBay
Kamienne Mury obronne w Dubrowniku
Mury obronne w Dubrowniku
© PixaBay

Split
Drugie co do wielkości miasto Chorwacji znane przede wszystkim ze względu na Pałac Dioklecjana, czyli rezydencję wzniesioną na przełomie III i IV wieku, gdzie cesarz Dioklecjan zamierzał spędzić emeryturę. Obecnie Pałac stanowi centralną część starówki Splitu i dzięki temu jest wciąż zamieszkały. Stare Miasto (podobnie jak dubrownickie wpisane w 1979 na listę UNESCO) oczarowuje zarówno licznymi zabytkami, jak i pobliskim nadmorskim deptakiem zwanym Riva, który jest idealnym miejscem do chwili odpoczynku po zwiedzaniu nasyconej perłami architektury starówki.

Panorama Starego Miasta w Splicie, na pierwszym planie deptak Riva
Panorama Splitu
© PixaBay

Trogir
Kolejne miasto na bałkańskim szlaku wpisane na listę UNESCO, ze względu na unikatowy charakter Starego Miasta. Położona na wyspie średniowieczna starówka obfituje w zabytki, wśród których najcenniejszym jest katedra św. Wawrzyńca pochodząca z XIII wieku. Podobnie jak Split, również i Trogir może poszczycić się nadmorską promenadą gdzie odetchniemy od nadmiaru wrażeń architektonicznych i historycznych Starego Miasta.

Panorama Starego Miasta w Trogirze, na pierwszym planie twierdza Kamerlengo
Panorama Starego Miasta w Trogirze
© Fotolia
Promenada nadmorska w Trogirze pełna ludzi w sezonie letnim.
Promenada nadmorska w Trogirze
© PixaBay

Zagrzeb
Centrum stolicy Chorwacji i jednocześnie największego miasta kraju jest podzielone na Dolne i Górne Miasto skomunikowane kolejką zwaną po chorwacku (uspinjaca) – podróż trwa zaledwie minutę i jest jedną z najkrótszych tego typu kolejek w Europie. Głównym placem Górnego Miasta jest Plac św. Marka, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem tego samego świętego z dachem ozdobionym herbami Chorwacji i Zagrzebia. Najważniejszym kościołem Zagrzebia jest odbudowana na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim katedra, której wieże o wysokości 104 i 105 metrów są symbolem miasta. Natomiast centrum Dolnego Miasta stanowi Plac bana Josipa Jelacica – chorwackiego bohatera narodowego, miejsce to tętni życiem do późnych godzin nocnych ze względu na liczne kawiarnie i restauracje, a także dobre skomunikowanie z innymi częściami miasta. Przy dłuższym pobycie w stolicy Chorwacji warto także odwiedzić zielone płuca miasta, czyli Park Miramar lub wybrać się na spacer po Cmentarzu Mirogoj, gdzie pochowano najsłynniejszych Chorwatów.

Kościół św. Marka w Zagrzebiu słynący dachem ozdobionym herbami Chorwacji i Zagrzebia.
Kościół św. Marka w Zagrzebiu
© Fotolia
Neogotycka Katedra Wniebowzięcia NMP w Zagrzebiu. Jej wieże są symbolem miasta.
Katedra Wniebowzięcia NMP w Zagrzebiu
© PixaBay
Kolej linowo-terenowa (uspinjaca), która jest jedną z najważniejszych atrakcji Zagrzebia.
Kolej linowo-terenowa w Zagrzebiu (uspinjaca)
© PixaBay

Park Narodowy Jezior Plitwickich
Opisując bałkańskie atrakcje nie sposób nie wspomnieć o najważniejszej atrakcji przyrodniczej Chorwacji, czyli Jeziorach Plitwickich.
Na odwiedzających czeka kilkanaście tras różnej długości oraz trudności, najkrótsze można pokonać już w 2-3 godziny, a niektóre odcinki można pokonać małym statkiem lub pociągiem drogowym. Park został również doceniony przez UNESCO i obecnie jest jednym z najbardziej obleganych przez turystów miejsc w Chorwacji, co roku odwiedza go ponad 1,5 mln osób.

Park Narodowy Jezior Plitwickich należy do jednej z najważniejszych bałkańskich atrakcji - jedna z malowniczych tras.
Park Narodowy Jezior Plitwickich
© Fotolia
Park Narodowy Jezior Plitwickich - jeden z wodospadów
Park Narodowy Jezior Plitwickich – jeden z wodospadów
© Fotolia

Wszystkie te miejsca i wiele więcej zobaczysz podróżując z nami na Bałkany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry