Rzym i Watykan – niezbędnik

Rzym i Watykan to dosyć oczywiste cele pielgrzymek. W związku z tym warto przyjrzeć się najbardziej charakterystycznym i znanym punktom tych miejsc, które polecamy zwiedzić będąc w stolicy Włoch po raz pierwszy.  

Bazylika św. Piotra
To jedna z czterech bazylik większych (papieskich), z których słynie Rzym (jedyna w obrębie państwa Watykan) i jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla katolików. Według tradycji stoi ona na miejscu pochówku św. Piotra – pierwszego papieża, a jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Świątynia jest również nekropolią papieży, w tym
św. Jana Pawła II. Warto dodać, że kopuła Bazyliki została zaprojektowana przez Michała Anioła, w Bazylice można również podziwiać rzeźbę tego artysty – Pietę.

Plac św. Piotra
To charakterystyczny plac przed Bazyliką św. Piotra otoczony kolumnadą
i łączący świątynię z Via della Conciliazione. Na środku Placu znajduje się egipski obelisk, który według tradycji był świadkiem męczeństwa św. Piotra, a po przeniesieniu go na plac zyskał chrześcijańskie łacińskie napisy.
Co środę odbywają się tutaj audiencje generalne pod przewodnictwem Ojca Świętego, jak również ważne uroczystości katolickie takie jak na przykład kanonizacje i beatyfikacje.

Muzea Watykańskie
Jest to najbardziej rozpoznawalny obiekt, którym może poszczycić się Rzym i Watykan. W muzeach tych znajduje się wyjątkowa kolekcja arcydzieł gromadzonych przez wieki przez biskupów Rzymu. To również dawne apartamenty papieskie. Głównym punktem muzeów jest jednak Kaplica Sykstyńska ze sławnymi freskami Michała Anioła. Artysta namalował na sklepieniu freski ukazujące sceny z Pisma Świętego których myśl przewodnia to kolejne upadki człowieka. Do malarza należy również dzieło Sąd Ostateczny na ścianie szczytowej. Polecamy również wirtualną wycieczkę po Muzeach.

Koloseum
Jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli Rzymu, powstały u schyłku I wieku n.e. Pierwotnie budowla służyła jako arena do walk gladiatorów. Przez wieki Koloseum niszczało i dopiero papież Benedykt IV zabronił rozbiórki amfiteatru i objął je ochroną. Obecnie w Koloseum odbywa się co roku w Wielki Piątek Droga Krzyżowa celebrowana przez papieża.

Forum Romanum
To najstarszy plac w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu otaczających Rzym wzgórz. Był to główny ośrodek polityczny, religijny i towarzyski starożytnego świata, gdzie odbywały się najważniejsze uroczystości. Do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości i ruiny imponujących budowli Forum, które cały czas robią wrażenie na turystach.

Święte Schody
Znajdują się w Kościele Katedralnym św. Jana na Lateranie. Zgodnie z tradycją mają to być marmurowe schody z Pałacu Poncjusza Piłata, po których miał być prowadzony Jezus na sąd. Zostały przywiezione do Rzymu przez św. Helenę w 326r. Pielgrzymi wierzą, że każdy ze stopni schodów przebyty na kolanach daje odpust dziewięciu lat w czyśćcu.

Fontanna Di Trevi
To najsłynniejsza fontanna Rzymu. Została zaprojektowana przez Nicolo Salvi w 1762 r. Jej fasada przedstawia Neptuna wraz z morskimi bóstwami. Fontanna znajduje się u stóp Kwirynału na którym mieści się pałac, który obecnie stanowi główną siedzibę prezydenta Republiki Włoskiej.

Panteon
Pierwotnie była to starożytna świątynia dedykowana wszystkim bogom antycznym. W 609r. przeniesiono do Panteonu kości wielu męczenników i zmieniono świątynię na kościół Sancta Maria ad Martyres – Mati Boskiej od Męczenników. Co ciekawsze, w głównym ołtarzu została umieszczona kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Kapitol
Było to górujące nad całym miastem centrum antycznego Rzymu. Obecnie wskutek rozrostu przez wieki miasta i podnoszenia poziomu ulic pozostał już tylko wzniesieniem. Przed Kapitolem znajduje się Ołtarz Ojczyzny. To marmurowa budowla z pomnikiem Wiktora Emanuela II, który był pierwszym królem zjednoczonych Włoch. Dalej znajdują się Muzea Kapitolińskie – ogromny kompleks muzealny, gdzie można podziwiać wiele dzieł pochodzących jeszcze z czasów antycznych, m.in. Wilczycę kapitolińską czy konny posąg Marka Aureliusza.

Katakumby
To zespół podziemnych cmentarzy wyżłobionych w tufie. W Rzymie znajduje się 40 katakumb, których łączna długość korytarzy to 150km. Najstarsze z nich datuje się na II w. n.e. Najbardziej znane i ważne dla chrześcijan są katakumby św.Kaliksta, gdzie znajdują się groby papieży i biskupów Rzymu z III w. n.e., w tym świętych i męczenników.

Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty i pielgrzymowania z nami na przykład do stolicy Włoch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry