Kuchnia Bałkanów

Podróżując i zwiedzając obce kraje warto zainteresować się również lokalną kuchnią. Może być to ciekawe doświadczenie i dobry sposób na poznanie innej kultury. W kuchni bałkańskiej widać przede wszystkim wpływy tureckie oraz włoskie jak również można w niej znaleźć cechy kuchni środkowo-europejskiej. Odzwierciedla ona także burzliwe dzieje tego regionu i przeplatające się przez wieki tradycje i narody. W różnych regionach można często spotkać się z różnym sposobem przygotowania tych samych dań czy z ich trochę odmiennymi wariantami jednak jest wiele potraw typowych dla całego tego obszaru.

Czarne risotto i owoce morza
Jest to risotto z kalmarów. Dzięki dodatkowi atramentu z kałamarnicy zyskuje charakterystyczny czarny kolor. Często risotto to zawiera również mątwy, małże czy krewetki. Ma delikatny kremowy rybny posmak.

Cevapcici
Są to podłużne kotleciki z mięsa mielonego często nadziane na patyczki i grillowane. Najczęściej robi się je mieszając dwa bądź trzy rodzaje mięsa oraz dodając regionalne przyprawy. Podaje się je z ryżem, frytkami bądź w bułce. To świetna alternatywa dla dobrze nam znanych „polskich mielonych”.

Ser Paški
To rodzaj sera owczego, który tradycyjnie wyrabiany jest na wyspie Pag. Owce z tej wyspy wypasane są na terenach ubogich w zielone pastwiskowe tereny, jednak bogate w zioła i rośliny lecznicze często pokryte białym nalotem soli nawiewanej z morza. Dzięki temu ich mleko ma naturalnie słony posmak a sam ser jest również słony i twardy, dobrze sprawdza się jako przystawka albo dodatek do sałatek.

Prsut
Jest to suszona szynka wieprzowa. Jej bardziej znany wszystkim odpowiednik to włoska szynka parmeńska prosciutto. Szynka swój charakterystyczny smak zawdzięcza specjalnemu sposobowi suszenia, w którym najważniejszy jest nadmorski wiatr i słońce. Sam proces suszenia trwa około kilkanaście miesięcy.

Pljeskavica
Nazywana jest czasem bałkańskim hamburgerem gdyż w wersji „fast food” podawana jest często w bułce z różnymi dodatkami stąd ta analogia. Jest to płaski grillowany kotlet z mięsa mielonego i różnych przypraw w zależności od regionu. Obowiązkowym dodatkiem są tu świeże warzywa i nierzadko ajvar.

Ajvar
To charakterystyczna dla Bałkanów pasta warzywna. Składa się głównie z pieczonej papryki i bakłażanów. Świetnie nadaje się do grillowanych potraw jak również kanapek, a jego wielbiciele zajadają go także prosto ze słoika. W sklepach mamy do wyboru dwa rodzaje: łagodny – blagi i ostry – ljuti.

Burek
To rodzaj zawijanego placka zazwyczaj z ciasta filo. Najczęściej wypełniony jest mięsem, białym serem bądź szpinakiem, jednak w zależności od kraju można spotkać się z różnymi nadzieniami. W smaku przypomina ciasto francuskie. Jest to łatwo dostępna na Bałkanach i bardzo sycąca przekąska, której na pewno warto spróbować a każdy znajdzie dla siebie ulubioną wersję.

Strukli
Jest to zawijane ciasto z twarogiem, można spotkać wersję gotowaną lub pieczoną. Samo ciasto podobne jest do tego przygotowywanego na pierogi. Oprócz różnej wersji przygotowania możemy również wybierać strukli z farszem słodkim bądź wytrawnym. Obecnie możemy spotkać się także z innymi farszami niż tradycyjny serowy, przede wszystkim owocowymi.

Alkohole
Będąc na Bałkanach możemy również popróbować regionalnych trunków procentowych. Najbardziej znanym alkoholem w tym rejonie jest rakija. To mocny alkohol (40-70%) otrzymywany dzięki kilkukrotnej destylacji fermentowanych owoców. Mówi się również o właściwościach leczniczych rakiji. Pita w małych ilościach może uśmierzać ból zęba, pomagać przy zapaleniu gardła czy łagodzić dolegliwości żołądkowe i poprawiać apetyt. Ze względu na użyte owoce i aromat trunku możemy wyróżnić różne rodzaje rakiji, na przykład travarica (z ziół i winogron), sljivovica (ze śliwek), medica (z miodu).

Kuchnia bałkańska jest kolorowa i aromatyczna, z pewnością każdy może znaleźć w niej coś smacznego dla siebie. Zachęcamy do wypróbowania potraw tego regionu podczas wyjazdów z naszym biurem.

Dodaj komentarz