Sanktuaria Bałkanów

Pielgrzymka na Bałkany może obfitować w wiele przeżyć duchowych i religijnych za sprawą miejsc kultu, które można odwiedzić na tym obszarze. Oto najbardziej znane sanktuaria Bałkanów, które można zobaczyć na przykład podróżując z naszym biurem.

Sanktuarium Matki Bożej w Medjugorie

Mówiąc „sanktuaria Bałkanów” wielu pielgrzymów z pewnością w pierwszej kolejności myśli o Medjugorie. Miejscowość ta jest znana i odwiedzana za sprawą objawień maryjnych – objawienia te nie są oficjalne uznane przez Kościół, natomiast Medjugorie jest bez wątpienia ważnym miejscem modlitwy i nawrócenia wielu osób. Tutaj Matka Boska miała objawić się po raz pierwszy w 1981 roku sześciorgu miejscowym dzieciom, a część z ówczesnych dzieci ma widzenia do dnia dzisiejszego.

Główny punkt pielgrzymkowy w samym mieście to kościół pw. św. Jakuba, ukończony i konsekrowany w 1969 roku. Tutaj zbierają się parafianie i pielgrzymi na wspólne modlitwy i adoracje. W otoczeniu kościoła znajduje się park gdzie ze względu na rozwijający się kult i zwiększającą się ilość pielgrzymów powstał ołtarz polowy. Z tego samego powodu na terenie sanktuarium znajduje się również rząd 25 konfesjonałów, gdzie codziennie jest możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. W pobliżu znajduje się kaplica adoracji, gdzie są odprawiane Msze Święte w różnych językach.

Miejsca, które pielgrzymi odwiedzają w pobliżu Medjugorie to również dwa wzgórza – Podbrdo i Križevac. Podbrdo to miejsce pierwszych objawień Matki Bożej. Na wzgórze prowadzi kamienista stroma ścieżka przy której zostały postawione płaskorzeźby przedstawiające tajemnice radosne i bolesne różańca. Na wzgórzu w miejscu objawień, w ich dwudziestą rocznicę, postawiono figurę Matki Bożej Królowej Pokoju. Pielgrzymi przybywający na wzgórze często zostawiają przy figurze karteczki z intencjami oraz różańce. Drugie wzgórze to Krizevac. Tutaj w 1934 roku postawiono betonowy krzyż, który miał upamiętnić 1900. rocznicę Męki Pańskiej a wzdłuż ścieżki prowadzącej na szczyt znajdują się stacje drogi krzyżowej.

Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Vepric

Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes znajduje się na zboczu Biokovo niedaleko słynnego kurortu chorwackiego Makarska. Jego powstanie wiąże się z pierwszą narodową pielgrzymką chorwacką do Francji podczas której pielgrzymi dotarli do Lourdes w pięćdziesiątą rocznicę tamtejszych objawień. Po powrocie z pielgrzymki ówczesny biskup Juraj Carić, będąc zafascynowany tamtejszymi objawieniami znalazł miejsce bardzo podobne do Lourdes i postanowił ulokować w nim podobne sanktuarium „chorwackie Lourdes”. Główny punkt Sanktuarium to grota z figurą Maryi z Lourdes wraz z ołtarzem polowym. W dalszej części znajdziemy Kalwarię ze stacjami drogi krzyżowej, której ścieżka mocno pnie się pod górę a przy XII stacji można zobaczyć grób założyciel Sanktuarium – biskupa Carića. Na terenie Sanktuarium znajduje się również kapliczka, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament.

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej w Marija Bistrica

Jest to jedno z najważniejszych sanktuariów Chorwacji, położone niedaleko stolicy kraju – Zagrzebia. Sanktuarium związane jest z kultem późnogotyckiej drewnianej figury Matki Bożej z końca XV wieku. Według tradycji figura ukryta dwa razy w czasie zagrożenia najazdem Turków, zostawała za każdym razem cudownie odnaleziona dzięki promieniom jasnego światła wpadającym do kościoła i wskazującym miejsce jej ukrycia. Obecny kościół został wybudowany w 1882 roku, kiedy to również dobudowano krużganki gdzie widnieją obrazy ukazujące 22 cudowne wydarzenia związane z figurą. W 1921 roku kościołowi został nadany tytuł bazyliki mniejszej, a ówczesny arcybiskup podczas koronacji figury ogłosił ją Matką Boską Królową Chorwatów. Bazylika i jej znaczenie dla Chorwatów jest często porównywana do polskiego Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa w Ludbreg

Ludbreg to nieduże chorwackie miasto położone przy granicy węgierskiej. Miejsce to jest słynne za sprawą cudu eucharystycznego, który dokonał się w tutejszej parafii. W 1411 roku pewien kapłan w czasie odprawiania Mszy Świętej zwątpił w cud przemienienia. Podczas Przeistoczenia wino w kielichu zamieniło się w prawdziwą krew. Ksiądz tak się przestraszył, że nikomu nie powiedział o zdarzeniu, a relikwie zamurował i dopiero na łożu śmierci wyznał prawdę wyjawiając miejsce ich ukrycia. Cud został zbadany przez wysłanników papieskich i zatwierdzony ostatecznie w 1513 roku, a relikwia Krwi Chrystusa jest przechowywana w Sanktuarium do dzisiaj. Dzięki temu wydarzeniu miejsce to stało się celem pielgrzymowania wielu osób.

Zachęcamy, żeby podczas wakacyjnych wojaży nawiedzić najważniejsze sanktuaria Bałkanów!
Więcej wiedzy o tym regionie Europy można znaleźć w pozostałych naszych wpisach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry