Stolica Węgier oprócz wielu ciekawych zabytków i miejsc historycznych (przedstawiamy je w osobnym wpisie) wartych odwiedzenia ma do zaoferowania też inne atrakcje. Pokażemy, że odwiedzając Budapeszt warto zainwestować wolny czas nie tylko w łaźnie.

Kąpieliska termalne
Tradycję korzystania z łaźni na terenach dzisiejszej stolicy Węgier zapoczątkowali jeszcze Rzymianie. Niemniej, jednak i dzisiaj zarówno mieszkańcy, jak i turyści chętnie korzystają z bogatej oferty basenów termalnych.


Bodaj najbardziej znanym kompleksem termalnym w Budapeszcie są Łaźnie Gellerta o ponad stuletniej tradycji mieszczące się w imponującym budynku w centrum miasta. Można tu skorzystać z licznych basenów
o zróżnicowanej temperaturze wody, a przy okazji podziwiać tę perełkę architektury secesyjnej.

Kąpielisko Rudas to jedyne kąpielisko w stolicy którego częścią jest zachowana do dzisiaj łaźnia pochodząca z czasów okupacji tureckiej. Kompleks składa się z 6 basenów termalnych, basenu sportowego, basenu odkrytego oraz łaźni. Termy oprócz relaksu i wypoczynku oferują kąpiele lecznicze, jako że woda w basenach posiada właściwości radoczynne, jest bogata w związki sodu, potasu, wapna, magnezu, chlorków, siarczanów i fluoru. Jej lecznicze działanie najbardziej pomoże osobom ze zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, problemami z aparatem ruchowym czy nerwobólami. W pobliżu kąpieliska znajduje się również pijalnia wód, gdzie można skosztować wody zdrojowej. Jest ona polecana przede wszystkim osobom mającym problemy z układem trawiennym, nerwowym czy oddechowym.

Odwiedzając Budapeszt i mając wolny czas, warto również odwiedzić Kąpielisko Széchenyi – największy w Europie kompleks basenów i term. Jego uroczyste otwarcie odbyło się w 1913 roku. Od razu spotkał się
z olbrzymią popularnością i związku z tym jeszcze przed I wojną światową został rozbudowany. Koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że jest jednym z nielicznych obiektów tego typu, w którym nie ma podziału na dni przeznaczone dla kobiet i mężczyzn.

Park miejski
Park zwany „Laskiem miejskim” to świetny pomysł na wypoczynek i relaks w otoczeniu zieleni. Oprócz spacerów pośród gęstej sieci alejek, park oferuje również ciekawe atrakcje dla mieszkańców i turystów. Na jego obszarze znajduje się m.in. zoo z kompleksem ciekawych budowli początku XX wieku, wielki cyrk zapraszający na przedstawienia przez cały rok bądź unikatowe wesołe miasteczko które oprócz nowoczesnych atrakcji szczyci się odnowioną karuzelą z 1906 roku i drewnianą kolejką górską z 1922 roku, które nadal służą odwiedzającym.

Wyspa Małgorzaty
Wyspa to kolejne miejsce aktywnego wypoczynku i relaksu. Spacerując wśród zieleni możemy podziwiać m.in. ruiny klasztoru Dominikanek, gdzie miała przebywać św. Małgorzata, której nazwę zawdzięcza wyspa. Znajduje się tu obecnie również kąpielisko Palatinus, które zasilane jest przez wody termalne wydobywane ze studni na wyspie. Kompleks składa się z trzech części, w tym basenu pływackiego i basenu z atrakcjami wodnymi. Największą atrakcją jest basen ze sztucznymi, prawie 3-metrowymi falami.

Dunaj
Korzystając z położenia Budapesztu zwiedzając go nie można zapomnieć o Dunaju i jego możliwościach. Rejsy po rzece to możliwość zobaczenia zabytków miasta z innej perspektywy oraz przyjrzenia się szerszej panoramie stolicy Węgier. Wieczorem najważniejsze zabytki wraz z mostami są pięknie oświetlone, a przewoźnicy często oferują również regionalny posiłek bądź np. pokaz folklorystyczny. Natomiast w dzień podczas rejsu można często skorzystać z audioprzewodnika i poznać wiele ciekawostek o mijanych obiektach.

Góra Jana
Jest to najwyższe wzniesienie w stolicy Węgier – 527m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę całego miasta oraz jego okolicy. Dla zmęczonych turystów jest alternatywa do pieszego spaceru na wzgórze – funkcjonuje tutaj wyciąg krzesełkowy, który w wygodniejszy sposób pomoże dostać się na górę pozwalając podziwiać widoki Budzińskich Wzgórz.

Jaskinie
Na terenie Budzińskich Wzgórz znajdują się dwie urokliwe jaskinie, których wydzielone odcinki udostępniono zwiedzającym. Pierwszą z nich Pál-völgyi można zwiedzać na odcinku 500 m o znacznej różnicy wysokości, dlatego też na trasie znajdziemy wiele drabinek i schodków. Charakterystyczne formy, które można podziwiać w jaskini to kryształy kalcytowe oraz skamieniałości organizmów z epoki eocenu. Druga z jaskiń – Szemlő-hegyi oprócz udostępnionego turystom – tym razem łatwego
do przejścia – 300-metrowego odcinka, posiada również walory lecznicze
i wykorzystuje się ją w leczeniu chorób układu oddechowego. Tutaj
na ścianach zobaczymy kryształy argonitu przypominające ziarenka grochu.

Czarda
Po całym dniu zwiedzania Budapeszt oferuje turystom również zabawę w czardzie, których nie mało w stolicy. Można powiedzieć, że czarda (Csárda) węgierska to ludowa gospoda, coś w rodzaju karczmy, gdzie na ścianach wiszą wiejskie rekwizyty związane z kulturą węgierską i oczywiście nieodzowny składnik kuchni węgierskiej – papryka. Do środka zaprasza nas zazwyczaj „gospodarz” podając na wejście kieliszek palinki czyli węgierskiej wódki owocowej. W środku rozbrzmiewa muzyka ludowa,
a kelnerzy i kelnerki w regionalnych strojach podają na długie stoły regionalne jadło. W przerwach pomiędzy ucztą można podziwiać folklorystyczne występy, a tancerze nie raz wyciągają od stołów do wspólnej zabawy. Jest to na pewno niezapomniane przeżycie i wspaniała możliwość poznania części kultury węgierskiej w przystępny sposób.

Odwiedź Budapeszt i spędź tam również swój wolny czas!

Zachęcamy również do dzielenia się swoimi pomysłami na spędzenie wolnego czasu w Budapeszcie!

Dodaj komentarz